European Solidarity Corps, odnosno Europske snage solidarnosti okupljaju mlade kako bi izgradili uključiviju zajednicu te pružili podršku ranjivim osobama i odgovorili na društvene izazove. Mladima koji žele pomagati, učiti i razvijati se, nude inspirativno i osnažujuće iskustvo.
Načela Europskih snaga solidarnosti
Sudionici Europskih snaga solidarnosti imaju ideje, uvjerenja i očekivanja. Organizacije koje sudjeluju na ESC projektima moraju voditi računa o tim potrebama jer su kao domaćini odgovorni za osiguravanje okruženja u kojem se osjeća poštovanje i povjerenje.
Istovremeno, organizacije koje sudjeluju u inicijativi, ulažu mnogo vremena, energije i resursa kako bi realizirale visokokvalitetnu aktivnost; stoga bi trebale očekivati da sudionici Europskih snaga solidarnosti pokažu sličnu razinu poštovanja lokalnih zajednica i ljudi koji su izravno uključeni u aktivnosti.
U tim se općim načelima ponašanja uzima u obzir velika raznolikost mogućih sudionika, organizacija i okruženja u kojima bi se aktivnosti mogle provoditi.
Tko može sudjelovati i zašto?
U projektima Europskih snaga solidarnosti mogu sudjelovati mlade osobe između 18 i 30 godina koje traže priliku za pružanjem pomoći široj zajednici, u Europi i drugdje u svijetu.
Financijska sredstva i potpora Europskih snaga solidarnosti pomaže mladima da se u inozemstvu ili u vlastitoj zemlji uključe u projekte za dobrobit zajednice. Osim toga, samo sudjelovanje je poticajno iskustvo koje jača samopouzdanje i pruža priliku za promjenom nabolje, a istodobno razvija osobne vještine i kompetencije.
Što se sve može raditi?
ESC pruža priliku za:
- volontiranje
- stažiranje (stažiranje se nudi još ove godine uz financiranje iz proračuna prethodnog programa, ali se u razdoblju 2021. – 2027. obustavlja)
- zaposlenje (zaposlenje se nudi još ove godine uz financiranje iz proračuna prethodnog programa, ali se u razdoblju 2021. – 2027. obustavlja).
- lokalne projekte solidarnosti
Navedene aktivnosti mogu biti iz raznih područja – obrazovanja i osposobljavanja, građanstva i demokratskog sudjelovanja, okoliša i zaštite prirode, migracija, kulture i mnogih drugih.
Kako funkcionira?
Europske snage solidarnosti organizacijama dodjeljuju bespovratna sredstva na temelju poziva na podnošenje prijedloga.
Mladi koji žele sudjelovati u takvim aktivnostima moraju se registrirati na portalu Europskih snaga solidarnosti. Navedeni portal omogućuje mladima i organizacijama kojima dodjeljuju bespovratna sredstva da se međusobno povežu i provode aktivnosti.
Više informacija na: https://europa.eu/youth/solidarity_en